پنجره هایی که تنها صدا را عبور نمی دهند


پنجره هایی که تنها صدا را عبور نمی دهندپنجره هایی که تنها صدا را عبور نمی دهند
تیمی از مهندسان کره جنوبی پنجره‌ای را ابداع کرده‌اند که سر و صدای بیرون را فیلتر اما هوای تازه را به درون منزل وارد می‌کند.
پروفسور سانگ-هون کیم از دانشگاه موکپو و پروفسور سئونگ-هیون لی از «موسسه ماشین‌آلات و مواد» کره جنوبی با استفاده از متاماده‌های صوتی، موفق به طراحی پنجره‌هایی شده‌اند که بسته به فرکانس صدای بیرونی، سر و صدای محیطی را تا حدود ۳۵ دسیبل کاهش می‌دهد.
این سطح کاهش صدا حدود پنج دسیبل بیشتر از پنجره‌های دو جداره وینیل استاندارد گزارش شده است.
کیم و لی دریافتند که چگونه می‌توان یک متاماده مسدودکننده صدا ساخت که گذرگاه‌های مداومی برای ورود جریان هوا با استفاده از تشدیدکننده‌های Helmholtz را داراست.
این تشدیدکننده‌ها شامل یک حجم‌ هوای محدودشده هستند که می‌توان از بیرون با یک روزنه کوچک به آن دسترسی پیدا کرد. تشدیدکننده‌های خاص مورد استفاده در پنجره‌های جدید «تشدیدکننده‌های انکسار» نام دارند. این‌ ابزار، جعبه‌های روزنه‌داری با ابعاد ۱۵*۱۵*۴ سانتی‌متر هستند که از آکریلیکی با ضخامت پنج میلی‌متر ساخته شده‌اند.
در این سیستم از دو مجموعه شامل سه طرح تشدیدکننده استفاده شده است. یکی از این مجموعه‌ها دارای یک روزنه هوای مرکزی با قطر دو سانتی‌متر و دیگری شامل یک روزنه هوای پنج سانتی‌متری است. هر مجموعه دارای تقسیم‌کنندگان درونی مختلف هستند که فضای هوای درونی را به یک، دو یا چهار حجم با ابعاد برابر تقسیم می‌کند. این تقسیم‌کننده‌ها برای تغییر فرکانس‌های تشدیدشده عمل می‌کنند، به طوری که یک باند فرکانسی وسیع‌تر می‌تواند ساکت شود.

ادامه مطلب در لینک زیر:
پنجره هایی که تنها صدا را عبور نمی دهند68 out of 100 based on 33 user ratings 808 reviews

@