دانستنی‌های مهم برای رشد مو


دانستنی‌های مهم برای رشد مودانستنی‌های مهم برای رشد مو

مصرف ویتامین e در رژیم غذایی همچنین می‌تواند از موخوره و چند شاخه شدن انتهای موها پیشگیری نماید.

یکی از مشکلات رایج امروزی آقایان و خانم‌ها در جوامع مختلف شیوع ریزش موی بیش از حد می‌باشد که زیبایی افراد را تحت تأثیر برنامه می‌دهد. بر همین اساس درمان‌های متفاوت برای بهبود رشد مو و نیز راه‌های جلوگیری از ریزش مو از استقبال قابل توجهی برخوردار می‌باشد. خیلی از توصیه های مطرح شده متأسفانه از پایه علمی معتبری برخوردار نبوده و گاه می‌تواند حتی سلامتی شما را تحت تأثیر برنامه دهد، لذا توصیه اول آنست که حتماً در انتخاب داروها و نیز مکمل‌های غذایی با پزشک متخصص خودتان مشورت نمایید.

نقش ویتامین e در سلامتی
اگرچه ویتامین e یک عنصر کلیدی و حیاتی برای رشد موها است، ولی این عنصر حیاتی همچنین مزایای بسیاری را برای سلامت سایر اعضا بدن در بر دارد، مطالعات انجام شده در مورد عملکرد این ویتامین در بدن نشان داده‌اند که ویتامین e دارای خواص آنتی اکسیدانی است و برای جلوگیری از بروز آسیب‌های رادیکال‌های آزاد بسیار موثر است. ویتامین e همچنین از اکسیداسیون و تخریب چربی‌ها جلوگیری کرده و همچنین از غشاهای سلولی که بخش عمده آن‌ها را چربی‌ها تشکیل می‌دهند محافظت به عمل می‌آورد.

مصرف کافی ویتامین e با کاهش گرفتگی عروق قلبی و نیز سکته قلبی همراه می‌باشد. اثرات آنتی اکسیدانی این ویتامین از بروز سرطان نیز جلوگیری به عمل می‌آورد. جالب است که بدانید مصرف ویتامین e همچنین در بهبود کبد چرب توصیه می‌گردد.

نقش ویتامین e در افزایش رشد موها
هرچند مکانیسم اثر ویتامین e بر تقویت موها هنوز به طور دقیق شناخته نشده است اما تحقیقات نشان می‌دهد ویتامین e به رشد عروق خونی و مویرگ‌های خون رسان به ریشه موها کمک می‌نماید و زمانی که مویرگ‌ها افزایش یابند جریان خون بهتر می‌شود؛ لذا با مصرف ویتامین e میزان جریان خون به پوست سر بهتر می‌گردد و در پیشگیری از ریزش موها تأثیر بسزایی دارد.

مصرف مقادیر بیشتر ویتامین e در رژیم غذایی همچنین می‌تواند از موخوره و چند شاخه شدن انتهای موها پیشگیری نماید و به بهبود تخریب موها به علت استفاده بیش از حد از سشوار و... کمک می‌نماید.

ویتامین e می‌تواند برای موهای خشک و آسیب دیده مفید باشد و مصرف مقادیر کمی ویتامین ای در روز موهای خشک را بهبود خواهد داد و ساقه موها را تقویت خواهد نمود.

بهتر است برای تقویت موها مقادیر ویتامین ای را در رژیم غذایی خود افزایش دهید ولی برای افرادی که مو و پوست سرشان بسیار خشک است استعمال خارجی روغن حاوی ویتامین ای نیز مفید است. به عنوان یک پیشنهاد برای تهیه یک ماسک درمانی جهت استعمال خارجی می‌توانید چند عدد کپسول ویتامین ای را با سوزن بشکافید و آن‌ها را به موی خود بمالید و انتهای موهایتان را نیز به آن آغشته نمایید و آن را برای ۱ ساعت و یا بیشتر روی سرتان نگه دارید و سپس موهایتان را بشویید.

مصرف بی رویه حتماً کار بدیه!
میزان دوز مصرف مجاز روزانه ویتامین ای در حدود ۴۰۰ واحد بین‌المللی (iu) می‌باشد و مصرف دوز بیشتر از ۱۰۰۰ واحد بین‌المللی (iu) می‌تواند سمی باشد و مصرف دوز بالای ۱۰۰۰۰ واحد در روز در صورتی که مکرر مصرف شوند می‌تواند بالعکس موجب کاهش موها شود. البته پس از توقف مصرف دوز بالا، موها باز خواهند گشت.

توجه داشته باشید این نوع ویتامین از ویتامین‌های محلول در چربی بوده و میزان بیش از حد مصرف آن می‌تواند اثرات سوئی بر سلامتی شما داشته باشد.

منابع غذایی طبیعی ویتامین e
ویتامین e یک ویتامین محلول در چربی است که به طور طبیعی در روغن‌های گیاهی و سبزیجات برگ سبز تیره، جگر و تخم مرغ و مغزها یافت می‌شود.

روغن‌های گیاهی‌ای مثل سویا، ذرت، گلرنگ، آفتابگردان و جوانه گندم از منابع خوب ویتامین ای به شمار می‌آیند. بنابراین برای دریافت مقادیر بیشتری از ویتامین ای می‌توانید موارد مذکور را به رژیم غذایی‌تان بیفزایید و یا اینکه تحت نظر پزشک مکمل‌های ویتامین e را مصرف نمایید.

اگر از رژیم‌های غذایی کاهش وزن استفاده می‌کنید
از آنجا که در رژیم‌های غذایی کاهش وزن منابع چربی دریافتی محدود می‌گردند خطر کمبود دریافت ریزمغذیها به ویژه ویتامین‌های محلول در چربی همیشه وجود دارد. این خطر به ویژه در رژیم‌های بسیار محدود شونده بیشتر مشاهده می‌گردد. بر همین اساس یکی از مشکلات رایج در زمان رژیم کاهش وزن ریزش مو بوده که می‌تواند ناشی از دریافت ناکافی ویتامین e باشد؛ لذا در هنگام رژیم غذایی اول آن که از رژیم‌های بسیار محدود کننده استفاده ننمایید و دوم آن که در مورد استفاده از ریز مغذی‌ها به ویژه ویتامین e با پزشک معالج خود مشورت نمایید.
منبع: رژیم نوین آنلاین
فنون جدید زیبایی در چین

1:

ویتامین ایی ....


روشهای درمان صحیح ریزش مو
ویتامین معجزه اسا


به کمک این میوه ی فصل به جنگ افتادگی پوست بروید!

2:

مـاءالشعـیر هم ویـتـامین e داره ، نع ؟

من خیلی موهـام موخورده میگیره :(


حفظ شادابی و جوانی پوست با ویتامین e

3:

خاصیت انواع روغن های گیاهی طبیعی جهت تقویت مومانع شنمايندگی موها

روغن کرچک
روغن کرچک هر تار مو را تغذیه کرده و باعث قوی شدن رشته‌های مو شده تا هم از شنمايندگی اونها جلوگیری می‌کند و کمی هم در کاهش ریزش موها موثر هست.


تزریق بوتاکس، حداقل سالی دوبار
علاوه بر اینها این روغن می‌‌تواند با تامین چربی پوست کف سر در حالت گرفتن موها هم تاثیر داشته‌ باشد.


فواید استفاده از ضد آفتاب
اثرات ضد قارچی و اونتی‌باکتریالی این روغن می‌‌تواند موها و پوست کف سر را از آلودگی‌ها و عفونت‌ها هم محافظت کند.


آشنایی با انواع مو و روش شستشوی انواع مختلف مو
علاوه بر اینها اسیدهای چرب امگا 9 موجود در این روغن هم مانع خشکی پوست کف سر می‌‌شوند و هم کمی رشد موها را تحریک می‌نمايند.


اپیلاسیون موجب شل شدن و پیری پوست نمی‌شود
نافرموده نماند که روغن کرچک به خوبی رطوبت و آب را در خود نگه می‌دارد و در نتیجه می‌تواند به عنوان یک آبرسان خوب مانع خشک شدن و از دست رفتن آب موها شود.

ریشه موها را قوی می‌کند

روغن رزماری
اگر برنامه باشد تنها یک روغن با خاصیت‌های‌ چندگانه برای موهای‌تان در کابینت داشته ‌باشید بدون شک باید روغن رزماری باشد که هم می‌‌تواند میکروب‌های پوست کف سر را به خوبی از بین ببرد و هم ریشه‌ موها را قوی کرده و هم تاثیر بسزایی در درخشان کردن اونها دارد.

هستفاده از این روغن برای وقت‌هایی که پوست کف سر به شدت خشک شده یا پر از شوره شده ‌است تاثیر بسزایی خواهد داشت، علاوه بر خواص مغذی، این روغن گیاهی مدیترانه‌‌ای سپس اولین هستفاده به طور ملموسی موها را نرم‌تر و صاف‌تر خواهد کرد.

اونتی‌اکسیدان‌ها به جنگ نازکی مو می‌روند

روغن زیتون
روغن زیتون مادر روغن‌های مفید برای مو هست.

این روغن می‌تواند جای بسیاری از محصولات حالت دهنده موها را بگیرد چراکه می‌تواند به طور عمیق در موها نفوذ کرده و اونها را مرطوب و هم به حالت گرفتن کمک ‌کند.

روغن زیتون به کوتیکول‌های تشنه آب می‌‌رساند و تا حدی خشکی و زمختی موها را می‌گیرد به همین دلیل بیشتر از همه این روغن سبک را به کسانی پیشنهاد می‌کنیم که همیشه از خشکی بیش از اندازه موها شاکی‌اند.

نافرموده نماند که اونتی‌اکسیدان موجود در روغن با نازک شدن و ریزش موها مبارزه می‌کند.

ضدآفتاب طبیعی برای موها

روغن
آووکادواین روغن مغذی را بیشتر از همه به کسانی توصیه می‌کنیم که پوستی ملتهب در کف سر دارند یا موهای‌شان بیش از اندازه نازک شده‌ هست.

روغن
آووکادو

فرمولاسیون بسیار سبکی دارد و در نتیجه به راحتی جذب موها و پوست کف سر می‌شود.

علاوه بر اینها این روغن می‌تواند آب و رطوبت را در خود نگه دارد و در نتیجه به آبرسانی موها هم کمک می‌‌کند.

یکی دیگر از خواص متفاوت این روغن SPF موجود در اون هست یعنی دارای فاکتورهای حفاظتی در برابر نور آفتاب هست و می‌تواند تا حدی از موها درمقابل ضررهای ناشی از اشعه فرابنفش خورشید محافظت کند.

این روغن سرشار از ویتامین‌های A، D، E ، 6B ،آمینو و فولیک اسید هست؛ موادی که هر موی سالمی به اونها نیاز دارد.

شما می‌توانید از روغن
آووکادو

برای نرم کردن عمقی مو یا به عنوان ماسک مو هستفاده کنید اما بهترین نتیجه وقتی به‌دست می‌آید که از این روغن به همراه دیگر روغن‌های مغذی مثل روغن زیتون هستفاده کنید.

پوست کف سر هم تقویت می‌خواهد

روغن بادام
یکی از روغن‌های رایج و خوب برای چرب کردن موها و لطیف کردن پوست‌های خشک، روغن بادام هست که می‌توانید به راحتی همه جا از داروخانه‌ها گرفته تا عطاری‌ها پیدا کنید.

پروتئین‌های موجود در این روغن به بازسازی سطح پوست کمک می‌نمايند و حالت الاستیکی اون را بهبود می‌بخشند.

اگر این روغن را با محصولات شوینده مخلوط کنید اثربخشی بیشتری خواهد داشت اما به تنهایی هم می‌تواند موها را درخشان، چرب و مقاوم کند.

ضد موخوره

روغن نارگیل
روغن نارگیل کمبود پروتئین موها را تا حدی جبران می‌کند و موجب ضخیم‌تر شدن اونها می‌شود؛ علاوه بر اینها با افزایش رطوبت و آبرسانی موها مانع موخورده شدن و آسیب‌ دیدگی و شنماينده اونها می‌شود؛ این روغن پوست‌ریزی کف سر را کاهش می دهد و برای حالت دادن موها هم مفید هست.

اگر برای از بین بردن شوره‌ها از این روغن هستفاده می‌کنید باید حدود 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل را به طور کامل روی پوست کف سرتان ماساژ دهید، البته برای نتیجه بهتر این کار را هنگام خواب اجرا کنید و اجازه دهید تا صبح روی سر شما باقی بماند و صبح کاملا آبکشی کنید، بهتر هست حداقل هفته‌ای یک‌بار این دستورالعمل را اجرا کنید.

همچنین برای اینکه خیلی زود برفک‌ها و خارش پوست کف سر شما التیام یابد مقداری آبلیمو را همراه با روغن نارگیل مصرف کنید، شما به راحتی می‌توانید آب یک لیموترش تازه را در روغن نارگیل بریزید و سپس خوب مخلوط کنید و این مخلوط را به پوست کف سرتان بمالید.

راهنمای قدم به قدم برای هستفاده از روغن‌‌ها
1.

اول از همه باید با توجه به نیازهای موی خود روغن مناسب را انتخاب کنید.
2.

چند قطره از روغن را کف دست بریزید.
3.

کف دست‌ها را برای چند ثانیه به هم بمالید تا روغن گرم شود و به طور یکنواخت روی کف سر پخش شده باشد.
4.

نوک موها را در کف دست بگیرید و کمی به هم بمالید؛ نوک موها معمولا آسیب‌پذیرترین قسمت موهاست و بیشتر از همه به مراقبت نیاز دارند.
5.

بار دیگر کمی روغن کف دست‌ها بریزید و دست‌ها را به هم بمالید و روغن را روی ساقه موها بمالید تا ساقه‌‌ها حالت بگیرند اما چرب به‌نظر نرسند؛ پیشنهاد می‌کنیم اگر موهای‌تان خیلی خشک نیست تنها یک‌بار این کار را اجرا کنید.
6.

اگر نمی‌خواهید روغن روی موها بماند و می‌خواهید چند ساعت بعد موها را بشویید کمی نوک انگشت‌ها را با روغن چرب کنید و آرام کف سر ماساژ دهید.
7.

برای پخش شدن روغن روی تمام موها می‌توانید خیلی آرام برس بکشید؛ اما به هیچ‌عنوان به موها فشار نیاورید.

روغن خالص دانه
انگور

، ترکیبی فوق‌العاده موثر برای فعال‌سازی مجدد رشد پیاز مو هست که با ماساژ دادن اون روی پوست سر می‌توانید به تاثیر سودمند این روغن پی ببرید.


روغن گیاهی مناسب برای موهای خشک: روغن گل مریم، سنبل، گل شمعدانی، رزماری

روغن گیاهی مناسب برای موهای چرب: اکلیل کوهی، سرو کوهی، مریم گلی، سدر، برگ درخت چای

ریزش مو: رزماری، لیمو، سروکوهی، گل شمعدانی و نوشیدن دم‌کرده زنجبیل

موهای آسیب‌دیده و شنماينده: گل بابونه، لیمو، سنبل، گل شمعدانی یا رزماری

در حمام چطور از روغن‌ها هستفاده کنید
وقت هستفاده از این روغن‌های گیاهی لازم هست از شامپوهای ملایم و خنثی برای شست‌وشوی موهای‌تان هستفاده کنید.

هنگامی که می‌خواهید موهای‌تان را شامپو کنید اگر 20 قطره شامپو هستفاده می‌کنید، لازم هست بین 5 تا 10 قطره نیز از روغن گیاهی که برای موهای شما توصیه شده هست، اضافه کنید (البته مقدارهای فرموده شده بستگی به بلندی و کوتاهی موی شما دارد).

یادتان باشد که بهتر هست قبل از شامپو کردن موهای خود را ماساژ دهید؛ به آرامی منافذ پوست سر را در زیر آب گرم ماساژ دهید.


4:

سلام بانوموخوره عبارتست از شاخه به شاخه شدن مو كه در اثر اون موها خشك و شكسته مي‏شود و ميريزد و حالت زشت و نازيبا به خود مي‏گيرد، متأسفانه اين مرص مسري هست و از شانه مبتلايان، به موهاي سالم سرايت مي‏نمايد.
علل بروز موخورده هستعمال بيش از حد مواد شيميائي و قليائي.

شانه كردن زياد خشكي هوا و گرد و غبار، تغيير آب و هوا

در بیشتر اسپری‌های مو از انواع ترکیبات الکلی هستفاده شده هست.

الکل باعث خشکی و شنمايندگی مو در دراز مدت می‌شود.

به این ترتیب موها پس از مدتی درخشش خود را از دست می‌دهند.

علاوه براین هستفاده بیش از حد از این اسپری‌ها باعث تجمع اونها روی مو و ریزش پوسته‌های سفید خشک شده اون روی شانه‌ها و لباس‌های‌تان می‌شود.

اینها شوره نیستند اما افراد فکر می‌نمايند شوره هست و خیلی منظره خوشایندی نیست.

پس هر وقت به حمام می‌روید به خوبی موهای‌تان را بشویید و سپس نرم‌نماينده و ماسک‌های تقویتی هستفاده کنید.

پیشنهاد می‌شود از اسپری‌های «فاقد الکل» هستفاده کنید

شامپو ی خود را تغییر دهید

5:

ویتامین E ضد موخوره
دانستنی‌های مهم برای رشد مو


از فواید ویتامین E زیاد شنیده‌ایم.

پایگاه اینترنتی نچرال‌ نیوز در نقل خود، منتشره در 29 ژانویه (9 بهمن)، به فواید این ویتامین پرداخته هست.
در این نقل که با عنوان " ویتامین E مو را رشد می ‌دهد " چاپ شده، از این ویتامین به عنوان یک ماده‌‌ مغذی حیاتی یاد کرده که قوی ‌ترین اثر اون جلوگیری از گسترش بیماری قلبی است.

ویتامین E تأثیرات مثبت دیگری نیز دارد و هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی قابل مصرف هست.ویتامین E نه تنها موجب تقویت رشد مو می شود بلکه می ‌توان از اون برای جلوگیری از ریزش مو هستفاده کرد.

مکانیزم دقیق این تأثیرگذاری هنوز شناخته نشده اما این فرض وجود دارد که ویتامین E با همان مکانیزمی که موجب حفاظت در برابر بیماری ‌های قلبی می‌ شود می تواند جلوی ریزش مو را بگیرد.

یعنی تصور می ‌شود که این ویتامین با افزایش دریافت اکسیژن و جریان خون مویرگ‌ ها، جریان خون جمجمه را نیز بهبود بخشیده و از ریزش مو جلوگیری ‌می‌ کند.

ویتامین E برای رشد مو و علیه موخوره


ویتامین E موجب افزایش جریان خون شده و می ‌تواند به رشد مو کمک کند.

این مکمل غذایی همچنین از دو شاخه شدن انتهای مو که در اصطلاح به اون موخوره فرموده می ‌شود جلوگیری می‌ کند.

از ویتامین E می‌ توان علیه خشکی و همچنین برای ترمیم موهای آسیب ‌دیده بر اثر هستفاده‌ بیش از حد از سشوار استفاده کرد.

ویتامین E در مبارزه با خشکی مو


از ویتامین E می ‌توان به عنوان فرم ‌دهنده‌ مو برای موهای خشک و صدمه ‌دیده هستفاده کرد.

مصرف روزانه‌‌ مقدار کمی از این ویتامین می‌ تواند خشکی مو را برطرف کرده و موهای آسیب‌ دیده‌ را ترمیم کند.

برای دست ‌یابی به نتایج بهتر توصیه می ‌شود که ویتامین E را به رژیم غذایی روزانه‌ تان اضافه کنید.استعمال خارجی در خشکی بیش از حد


اما در مورد کسانی که از خشکی بیش از حد مو و پوست سر رنج می ‌برند توصیه می ‌شود که پس از شستشوی مو با شامپو، مقداری از ویتامین E را به موهای شان بمالند.

هستعمال خارجی به بهبود آسیب‌های مو کمک می‌ کند، اما برای درمان و مبارزه‌ بنیادین با خشکی مو هستعمال داخلی ضروری هست.
دانستنی‌های مهم برای رشد مو
چگونه ماسک شفابخش ویتامین E درست کنیم؟


برای ساختن ماسک شفابخش ویتامین E ابتدا کپسول‌های این ویتامین‌ را تهیه کنید.

این کپسول‌ها را می ‌توان از داروخانه‌ ها تهیه کرد.

سپس با یک قیچی کوچک سر تعدادی از این کپسول‌ ها را بریده و ماده‌ خارج شده از اون را به موی سرتان بمالید.

تعداد کپسول ‌ها بستگی به بلندی یا کوتاهی موی سر شما دارد.

سعی کنید انتهای موها به طور کامل پوشیده شده و چرب شود.

سپس گذشتن دست کم یک ساعت موهای تان را با شامپو بشویید.

پس از شستشو خواهید دید که موهایتان از نرمی و شفافیت بیشتری برخوردار شده و انعطاف ‌پذیرتر می ‌شود.
دانستنی‌های مهم برای رشد مو
در مصرف ویتامین E زیاده ‌روی نکنید!


توصیه می ‌شود که روزانه از IU 400 ویتامین E هستفاده کنید.

IU مخفف International Units یا واحد بین‌المللی هست که برای ویتامین‌ ها به کار می ‌رود.

هستفاده‌ بیش ازIU 1000 ویتامین E در روز ممکن هست تأثیراتی سمی به بار بیاورد و مصرف بیش از IU 10000 از این ویتامین در روز ممکن هست موجب ریزش مو شود.

اما دیده شده وقتی که مصرف ویتامین E پایین می ‌آید مو دوباره شروع به رشد می‌ کند.


ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی هست که به طور طبیعی در روغن ‌های گیاهی، برگ ‌های تیره‌ سبزی ‌ها، جگر، تخم مرغ و انواع آجیل و دانه‌ های خوراکی دیده می‌ شود.
می‌ توان با اضافه کردن این مواد به برنامه‌ روزانه‌ غذایی از فواید ویتامین E نیز بهره‌مند شد.


6:

ماسک مو ضد موخوره


دانستنی‌های مهم برای رشد مو

شنبلیله ...................................

250 گرم
آب .......................................

1 لیوان ( برای پختن شنبلیله )
روغن زیتون ..........................

2 قاشق غذا خوری


ابتدا شنبلیله را تمیز بشویید و اون را به مدت یک ساعت در آب خیس کرده و در آب کش می ریزیم تا آب اضافه اون گرفته شود.

سپس در یک لیوان آب ، شنبلیله را جوشانده و می گذاریم خنک شود.

شنبلیله را در سبزی خرد کن ، خرد کرده و روغن زیتون را به اون اضافه می کنیم و به خوبی هم می زنیم و سپس گذشت یک ساعت از صافی رد می کنیم و آب به جا مانده را به موهای خود مالیده ، با یک حوله می بندیم و منتظر می مانیم تا خشک شود .

در آخر موهای خود را بشوئید.

اگر این ماسک را شب هستفاده کنید و بگذارید تا صبح بماند، اثر اون بیشتر هست .
75 out of 100 based on 45 user ratings 345 reviews

@