آیا درباره شهر بوکان چیزی میدانید ؟


آیا درباره شهر بوکان چیزی میدانید ؟آیا درباره شهر بوکان چیزی میدانید ؟
کتیبه ایشپویی نی
ایزیرتو نام پایتخت مانا هاست(مانا يكي از حكومت‌هاي ناشناخته شمال‌غرب ايران با بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت است. غير از تپه قلايچي در تپه زيويه كردستان و حسنلو در آذربايجان غربي نيز نشانه‌هاي از مانايي ها پيدا شده است اما در هيچ يك از اين تپه ها كاوشي انجام نمي‌شود.)
تپه قلایچی(تپه قالايچي در استان آذربايجان غربي و در مجاورت روستايي به همين نام در هشت كيلومتري شمال شرق بوكان زادگاه من برنامه دارد - در اين تپه، دوره‌هاي باستاني عصر آهن دو ( 1200 تا 850 پيش ازميلاد) و سه (850 تا 550 پيش ازميلاد) مشاهده شده است.) محل ستایش خدای جنگ هالدی بوده است.
در اين تپه آجرهاي لعابدار با نقوش اساطيري چون نقوش حيواني، شطرنجي و انساني چون انسان بالدار، الهه عريان، وسايل زينتي، تعداد زيادي دانه‌هاي گردن‌بند از جنس سنگ‌هاي معدني، عقيق و برنز، قطعاتي از شيشه و انواع گل ميخ‌هاي سفالي در اندازه‌هاي بزرگ که در تزيينات ديوارهاي قطور خشت به كار مي‌رفته، كشف شده است

سرپرست هيات كاوش تپه تاريخي قالايچي بوكان روز پنجشنبه با اعلام اين مطلب به خبرنگار ايرنا گفت: نمايان شدن حصار قطور سنگي حايل شكسته دور معابد و اتاقهاي واقع در اطراف آن كه متعلق به سده هشتم قبل از ميلاد است از نتايج حاصله از اين فصل كاوش بوده است.
بهمن كارگر، ظاهر كردن ديواري با مصالح سنگهاي كوچك از جنس رودخانه‌اي با نيم پي‌بندهاي مكعبي مربوط به آشور جديد و بر روي آن در ديوارهاي قطور چينه‌اي و خشتي متعلق به آخر سده هفتم پيش از ميلاد را از ديگر نتايج اين كاوش اعلام كرد.
وي افزود: همچنين در اين كاوش، اشيايي چون آجرهاي لعاب دار با نقوش شطرنجي، انسان بالدار، الهه عريان و وسايل زينتي شامل گردنبندهاي مهره‌دار از جنس سنگهاي معدني، عقيق و برنزي، قطعاتي از شيشه، سرنيزه آهني با نوك مدور مربوط به هالدي (خداي جنگ اوارتوها)، انواع سرنيزه، زوبين‌ها و نوك پيكانهاي آهني همراه با انواع گل ميخهاي سفالي در اندازه‌هاي بزرگ كشف شده است.
وي اظهارداشت: با اتمام اين فصل از كاوش و نقشه‌برداري كامل از معماري ادوار متعلق به مانا، مطالعات آتي تپه قالايچي، پژوهش بر روي بافت مسكوني واقع در بيرون حصار، بافت مذهبي و دو گورستان مربوط به مگالتيك و مانايي كه از سوي هيات كاوشگر شناسايي شده شروع مي‌شود.
"مانا" نام بزرگترين دولتي است كه قبل از تشكيل پادشاهي ماد، در شمال غرب ايران شكل گرفت و نقش ويژه‌اي در تحولات و تبادلات فرهنگي، تاريخي و سياسي منطقه ايفا مي‌كرد.
بر اساس مطالعات تاريخي، اين دولت توانست به‌رغم تجاوزات مكرر دو امپراتوري قدرتمند همزمان يعني آشور و اورارتو مدت چند قرن به حيات سياسي خود ادامه دهد و زمينه را براي شكل‌گيري پادشاهي ماد فراهم سازد.
نام مانا براي اولين بار در كتيبه‌هاي آشوري يافته شده مربوط به ‪۸۰۰‬ سال قبل از ميلاد به ميان آمده است .
دولت مانا، در سالهاي پاياني قرن هفت قبل از ميلاد با افزايش قدرت ماد به قلمرو اين پادشاهي الحاق شد و براي آخرين بار در سال ‪ ۵۹۳‬قبل از ميلاد به عنوان دولت تابع ماد ياد شد.
همچنين تپه قالايچي اولين بار در سال ‪ ۱۳۶۴‬توسط هيات باستانشناسي كه مامور بررسي محوطه‌هاي باستاني آذربايجان غربي بود، شناسايي شد و اهميت آن با توجه به آجرهاي منقوش سطح تپه و تخريبها و حفاريهاي غيرمجاز، به مركز وقت باستانشناسي گزارش و لزوم حفاري و كاوش علمي درآن مورد تاييد برنامه گرفت.
اولين فصل كاوش در همان سال به مدت دو ماه انجام گرفت كه بقاياي يك ساختمان قديمي و بزرگ در آن ظاهر شد كه آثار مكشوفه بيانگر معماري مذهبي بود كه از طرف تيم حفار معبد مانايي خوانده شد.
در كاوشهاي انجام گرفته در اين تپه، مدرك تاريخي ارزشمندي به دست آمده كه عبارت از سنگ يادماني است كه تنها بخشي از آن به اندازه‌هاي ‪ ۸۰‬در ‪۱۵۰‬ سانتيمتر به جاي مانده است .
بر روي اين سنگ يادمان، كتيبه‌اي حك شده كه تنها بخش پاييني آن شامل ‪۱۳‬ سطر باقيمانده و به خط آرامي كهن است .
اين كتيبه كه توسط پروفسور آندره لومر فرانسوي بازخواني شده به خداي خدايان اورارتويي يعني "هالدي" يا "خالدي" و خداي طوفان آرامي يعني "هداد" و همچنين به پايتخت ماناها يعني "ايزيرتو" يا "زيرتو" اشاره دارد و به نوعي مي‌توان گفت كتيبه يادمان سلطنتي و يك سوگندنامه يا پيمان انقياد است.
بر اساس مطالعات لومر، امكان ايزيرتو بودن قلعه قالايچي بر اساس وجود همين كتيبه مطرح شده و از طريق مطالعه جغرافيايي تاريخي نيز تقويت مي‌شود.
هر دو مورد بالا روشن مي‌كند كه تپه قالايچي در جنوب درياچه اروميه بخشي از منطقه حكومتي ماناها بوده و متون آشوري نو نيز اثبات مي‌كنند كه زيرتو پايتخت ماناها بوده است.کشف قدیمی‌ترین نمونه خط جهان در ایران

1:

شپاس از مطلب شما در مورد بزرگان وادبا وجاههای دیدنی اگه میشه بنویسید


داستان ملی شدن صنعت نفت از ابتدا تا پایان

2:

شپاس از مطلب شما در مورد بزرگان وادبا وجاههای دیدنی اگه میشه بنویسید


شهر سوخته

3:

بزرگان وادبا خیلی زیادی داره ازجمله : هستاد حسن زیرک از برترین خوانندگان کردی .


سایه ابهام بر شهر کوتوله‌ها + تصاویر
شادروان کوهنوردملی پوش که در 19 سالگی به همراه محد اوراز کوه هیمالیا را فتح کرد : مقبل هنر پژوه .


نوروز عید ایرانی است اما چرا مورد تایید ائمه قرار گرفته؟
هستادان برتر کاریکاتور و طراحی برادران قریشی
جاهای دیدنی : شامل حوزه گوره .


تاریخچه،فلسفه و ابداع کننده تخته نرد
قلعه سردار .


جشن های 2500 ساله و خشم اسکتبار جهانی !!
تپه قلایچی .


نقـــد و بــررســی نمـــادهای بــازی شــاهــزاده ایــرانــی
کوهای نالیشکینه .

برده زرد .

طرغه .

باغهای امیرآباد .

پارک بزرگ ساحلی

4:

ببخشيد شما اهل شهر بوكان هستيد؟

5:

با عرض سلام خدمت شما .

بله من اهل شهر بوکان هستم .85 out of 100 based on 75 user ratings 1225 reviews

@