پارکینسون | Parkinson's disease


پارکینسون | Parkinson's diseaseدرباره پارکینسون بیشتر بدانید


چندی پیش هنرپیشه مشهور انگلیسی ، دبورا کر که به بیماری پارکینسون مبتلا شده بود، جان باخت. در تاریخ معاصر افراد مشهور زیادی به این بیماری مبتلا شدند. هیتلر، سالوادور دالی، مائو و محمدعلی کلی از این جمله‌اند. امروزه شیوع بیماری پارکینسون رو به افزایش است و مشاغل گوناگون و کار با مواد شیمیایی و صنعتی، استرس و تغییر سبک زندگی، همه در افزایش شیوع این بیماری مؤثرند. خوب است درباره پارکینسون بیشتر بدانید.


علت ایجاد بیماری پارکینسون در یک شخص هنوز مبهم باقی مانده است. علت احتمالاً ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی بوده و ممکن است از شخصی به شخص دیگر متفاوت باشد.
اگرچه علت بیماری پارکینسون ناشناخته مانده است اما دانشمندان عواملی را مرتبط با بیماری پارکینسون شناسایی کرده‌اند. به عنوان مثال، در افراد بالای 60 سال ، احتمال ابتلا به بیماری پارکینسون حدود 2 تا 4 درصد است، در مقایسه با سایر افراد که حدود یک تا دو درصد است.


ردپای بیماری در خانواده
در حدود 15 تا 25 درصد افراد مبتلا به پارکینسون دارای یک خویشاوند مبتلا به پارکینسون، هستند. در یک تحقیق بزرگ، محققان دریافتند که در افرادی که دارای یک خویشاوند درجه اول مبتلا به پارکینسون مانند پدر و مادر یا خواهر و برادر مبتلا هستند، احتمال ابتلا به پارکینسون حدود دو تا سه برابر جمعیت عادی است. این به این معنی است که اگر والدین شما مبتلا به بیماری پارکینسون هستند، احتمال ایجاد این بیماری در شما کمی بالاتر از سایرین است.


بیماری پارکینسون در بسیاری از مبتلایان به صورت مستقیم با وراثت در ارتباط نیست اما محققان تعدادی از ژن‌های دخیل در این بیماری را در تعدادی از خانواده‌ها شناسایی کرده‌اند. بعضی از این ژن‌ها در پروتئین‌هایی که در عملکرد‌های سلول‌های دوپامینی دخیل‌اند، تغییراتی ایجاد می ‌کنند. به دلیل امکان مطالعات وسیع در آزمایشگاه‌های مدرن، امروزه جنبه‌های گوناگون وراثتی این بیماری، تحت تحقیقات گسترده‌ای برنامه گرفته است.

صدمات محیطی
بعضی از دانشمندان بر این باورند که بیماری پارکینسون ممکن است در نتیجه تماس با سموم یا آسیب‌های محیطی به وجود بیاید. تحقیقات، تعدادی از عوامل‌ مرتبط با پارکینسون مانند زندگی در مناطق حاشیه‌ای شهر، استفاده از آب چاه یا مصرف ترکیبات آفت‌کش را مشخص کرده‌اند. تزریق ماده مخدری به نام متیل فنیل تتراهیدروپیریدین می ‌تواند به سرعت موجب ایجاد بیماری پارکینسون به صورت دائمی شود. اما در حقیقت هیچگونه مدرک محکمی درباره اینکه یک عامل محیطی به تنهایی موجب ایجاد این بیماری شده است، وجود ندارد. اگرچه این عوامل محیطی در مطالعات نمونه‌های آزمایشگاهی پارکینسون کمک‌ کننده هستند و محققان هنوز به دنبال سرنخ‌ها و ارتباطات تازه‌ای میان عوامل گوناگون و ایجاد پارکینسون می‌ گردند. اغلب متخصصان بر اینکه این بیماری ناشی از ترکیبی از عوامل وراثتی و محیطی است، هم عقیده‌اند، اگرچه ما هنوز ماهیت این ترکیب را نمی ‌دانیم.


پارکینسون چیست؟
بیماری پارکینسون اختلال حرکتی مزمن و پیش رونده‌ است به این معنی که علائم این بیماری به مرور زمان بدتر می‌ شوند. حدود 15 درصد مبتلایان به پارکینسون پیش از 50 سالگی تشخیص داده می‌ شوند. شیوع این بیماری با افزایش سن، زیاد می شود. علت این بیماری ناشناخته است و در حال حاضر درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما تعدادی از روش‌های دارو درمانی و جراحی برای بهبود علائم وجود دارند.


بیماری پارکینسون زمانی که سلول‌های مغزی موجود در قسمتی از مغز به نام جسم سیاه دچار اختلال عملکرد می‌ شوند یا می ‌میرند، به وجود می‌ آید. این سلول‌ها ماده شیمیایی به نام دوپامین را تولید می ‌کنند. دوپامین یک واسطه شیمیایی است که اطلاعات را به قسمت‌هایی از مغز که در کنترل حرکت و تعادل بدن دخیل‌اند، می‌ فرستد. زمانی شخص دچار پارکینسون می‌ شود که سلول‌های مولد دوپامین شروع به از بین رفتن بکنند و میزان دوپامین تولید شده در مغز پایین بیاید.
بنابراین پیام‌هایی که در ارتباط با شیوه و زمان حرکت بدن هستند، از مغز آهسته‌تر فرستاده می‌ شوند که سبب می‌ شود، شخص مبتلا قادر به شروع و کنترل حرکاتش به صورت طبیعی نباشد. بیماری پارکینسون علائم متفاوتی دارد که از شخصی به شخص دیگر متفاوت است، مانند لرزش دست و پا، صورت و فک، سفتی یا گرفتگی عضلات اندام‌ها و تنه، کاهش سرعت حرکات و اختلال تعادل و هماهنگی.


دارودرمانی
محققان هنوز در پی ارزیابی سودمندی چند ماده گوناگون روی کاهش سرعت پیشرفت این بیماری و درمان علائم آن هستند. بهتر است مبتلایان به این بیماری پیش از مصرف هرگونه دارویی، برای جلوگیری از ایجاد تداخلات دارویی خطرناک با پزشک‌شان مشورت کنند. از آنجایی که شواهدی در رابطه با آسیب‌های اکسیداتیو به سلول‌های عصبی در بیماری پارکینسون وجود دارد، مصرف آنتی ‌اکسیدان‌ها تحت بررسی برنامه دارد.


از مکمل‌ها چه خبر؟
کوآنزیم Q10یک آنتی‌اکسیدان قوی موجود در میتوکندری سلول است. میتوکندری‌ها یک ساختار مولد انرژی در سلول هستند و بعضی از دانشمندان عقیده دارند که اختلالات عملکرد میتوکندری‌ها در ایجاد پارکینسون مؤثر است. یک تحقیق کلینیکی جدید، نشانگر آن بود که میزان‌ زیادی از کوآنزیم Q10 موجب کاهش سرعت پیشرفت این بیماری در تعدادی از مبتلایان شده است اما تحقیقات درباره این آنزیم هنوز به طور گسترده‌ای صورت نگرفته است تا بتوان مصرف این ماده را به مبتلایان توصیه کرد.


ویتامین E نیز می‌ تواند در مقابله با آسیب‌های مغزی ناشی از رادیکال‌های آزاد، مؤثر باشد و به نظر می ‌رسد که احتمال ابتلا به پارکینسون را پایین می ‌آورد، اگرچه شواهد محکمی در این زمینه وجود ندارد اما از آنجایی که ویتامین E عوارض جانبی کمی دارد، بسیاری از مبتلایان به پارکینسون از این دارو استفاده می‌ کنند. تحقیقات درباره مصرف انبه هندی و زغال‌اخته و نقش آنها در کاهش مرگ سلول‌های عصبی در حال انجام گرفتن است.

کراتین یکی دیگر از ترکیبات مورد علاقه دانشمندان است زیرا این ترکیب موجب افزایش میزان فسفوکراتین که یک منبع انرژی برای عضلات و مغز است، می‌ شود. بررسی درباره تأثیر این ماده روی آسیب‌های سلول‌های عصبی، در حال انجام است. تحقیقات همچنین روی ماده‌ای به نام گلوتاتیون و تأثیر آن روی متابولیسم سلولی و قدرت آنتی اکسیدانی آن تحت انجام است. هر دوی این ترکیبات به نظر امیدوارکننده می ‌رسند، اگرچه روش تجویز مفید آنها، عوارض و خطرات استفاده طولانی ‌مدت از آنها مشخص نیست. داروهای متفاوتی برای مبتلایان به پارکینسون در بازار وجود دارد. این داروها اغلب گران و از کارخانه‌های متفاوتی هستند. این داروها اغلب دارای عوارض جانبی و تداخلات دارویی با سایر داروها هستند، بنابراین قبل از استفاده از این داروها، مشورت با پزشکتان بسیار مهم است.

دکتر مهدی یزدانیاز ظروف گیاهی برای توزیع نذورات استفاده شود

1:

احتمال ابتلابه پاركينسون با بالارفتن سن ‌افزايش مي‌يابد


يك متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اين كه احتمال بروز پاركينسون با افزايش سن زياد مي‌شود، اضافه کرد: پاركينسون در دهه‌هاي پنجم و ششم زندگي شايع‌تر هست و اگرچه درمان ريشه‌اي ندارد ولي تا مراحل خاصي مي‌توان با دارو درماني، كيفيت زندگي بهتري براي بيمار فراهم كرد.


احساس جوانی، کلید طول عمر استدكتر محمد روحاني هستاديار دانشگاه علوم پزشكي ايران علت بروز پاركينسون زير20 سال (پاركينسون جوانان) را ارثي دانست و فرمود: علايم پاركينسون به صورت تدريجي شروع به پيشرفت مي‌كند و در ابتدا به صورت يك طرفه شروع مي‌شود يعني ممكن هست به صورت لرزش يك دست در حالت هستراحت كه از علايم اختصاصي پاركينسون هست شروع شود و با پيشرفت بيماري طرف مقابل بدن را هم درگير مي‌كند.


استرس ضدجذابیت‌ است!


دكتر روحاني، سفتي و خشكي عضلات و كندي حركات را از علايم ابتلاي بيماري دانست كه در برخي موارد ممكن هست بيماران علايمي نظير خشكي صبحگاهي عضلات را بيماريهاي مفصلي و ديسك كمر يا گردن فرض كنند.


‌نوشیدنی‌های مفید و مضر را بشناسیم


ايشان در رابطه با ديگرعلايم اين بيماري اظهار كرد: در مراحل پيشرفته‌تر، صورت بيمار بي روح هست، به كندي حرف مي‌زند و تن صداي يكنواختي دارد، توانايي جمع كردن بزاق دهان را ندارد و هنگام راه رفتن به سمت جلو خميده مي‌شود و حركتش سرعت مي‌گيرد كه ممكن هست زمين بخورد.


روغن نارگیل برای سلامتی مفید است؟


استاديار دانشگاه علوم پزشكي ايران، سير پيشرفت بيماري را تدريجي دانست كه ممكن هست از 10 تا 35 سال طول بكشد و اضافه كرد: با پيشرفت بيماري، فرد به صندلي چرخ دار وابسته مي‌شود،‌همينطور40 % اين بيماران دچار افسردگي و 30 تا 40 % اونان دچار زوال عقل و ديگر اختلالات شناختي مي‌شوند.


مزایای زیتون در کاهش کلسترول و دفع سموم


اين متخصص مغز و اعصاب علت اين بيماري را ناشناخته عنوان كرد و فرمود: سلول‌هايي در مغز وجود دارد كه سازنده ماده‌اي در مغز هستند و به دليلي كه هنوز ناشناخته هست ممكن هست سلولها شروع به تخريب شدن كنند و اگر فردي 80 % اين سلولها را از دست بدهد دچار علايم پاركينسون مي‌شود.


سرزنش‌گران مراقب فشار خون خود باشند/ افرادی که در نهایت تنها می‌مانند


دكتر روحاني در پايان در رابطه با اشاره به روش درماني كه به تازگي در ايران راه اندازي شده اظهار كرد: در اين روش 12 الكترود در 2 ناحيه از مغز برنامه داده مي‌شود كه به باتري در خارج وصل هست و با تنظيم ولتاژ باتري علايم بيماري كنترل مي‌شود كه ازاين روش تاكنون براي درمان 45 بيمار در بيمارستان حضرت رسول هستفاده شده و موفقيت آميز بوده ولي مسئله مهم در مورد اين روش اين هست كه همه بيماران نمي‌توانند از اون سود ببرند و تنها با تشخيص پزشك متخصص مي‌توان از اون هستفاده كرد.


۵۰ درصد نانوایی‌های تهران جوش شیرین مصرف می‌کنند/ چیپس‌های فله در روغن سوخته تهیه می‌شوند

2:

/افقي اميدبخش در درمان پاركينسون/
يافته‌هاي نورولوژيست ايراني نشان داد:
بهبود چشمگير علائم پاركينسون با كاشت الكترود در مغز!


برپايه نتايج بزرگترين آزمايشي كه تاكنون رايشان تحريك اعماق مغز صورت گرفته، كاشت الكترود‌هاي درمانگر در مغز تاثير شاياني در درمان پاركينسون داشته و علائم بهبودي در اين گروه از بيماران به ميزان قابل توجهي بيش از بيماراني هست كه تنها با دارو تحت درمان برنامه مي‌گيرند.


به نقل سرايشانس «پژوهشي» پايگاه خبري دانشجايشانان ايران (ايسنا)، اين پژوهش كه به مدت شش ماه رايشان بيماران صورت گرفته، اميدوار كننده‌ترين خبر مربوط به درمان پاركينسون تا اين وقت توصيف شده هست.


با اين تكنيك جديد ميزان لرزش‌ها، انعطاف ناپذيري و تكان خوردن‌هاي غير ارادي دستها و پاها كاهش پيدا مي‌كند و بيماران امكان مي‌يابند، حداقل به مدت پنج ساعت بيشتر در روز آزادانه حركت كنند؛ اين تحقيق در عين حال نشان دهنده خطرات بيش از حد انتظار اين روش هست؛ براي مثال حدود 40 % از بيماراني كه اين الكترودهاي مغزي را دريافت مي‌كنند، با عوارض جانبي جدي مانند افتادن‌هاي مكرر كه منجر به آسيب ديدگي مي‌شود مواجه بوده‌اند.


به فرموده محققان،‌ بيماران اونقدر احساس بهبودي مي‌كنند كه گاهي يادشان مي‌رود پاركينسون دارند.

براي تحقيق رايشان اين تكنيك دپارتمان جراحي اعصاب در بيمارستان «نيوهاون» در «ييل»، يك تا دو جراحي dbs را در هر ماه رايشان بيماران مبتلاء به پاركينسون انجام دادند.


برنامه dbs با همكاري و رياست مشترك دكتر بهمن جباري ــ هستاد نورولوژي و رييس برنامه پاركينسون بيمارستان نيوهاون ييل ــ و دكتر كنت وايوز ــ هستاديار جراحي اعصاب در ييل انجام شد.


دكتر جباري درباره اين تكنيك جديد، مي‌گايشاند: اكثريت بيماران كه در اين بيمارستان عمل كاشت الكترود در مغز اونها انجام شد به ميزان قابل توجهي از بهبودي در مشكلاتي همچون عدم انعطاف پذيري ماهيچه‌يي و كندي حركتها بهره‌مند شدند.


ايشان اضافه کرد: تقريبا تمام اين بيماران توانستند دوز دارايشان مصرفيشان را كاهش دهند.


استاد جباري در عين حال تاكيد كرد كه هستفاده از اين روش بايد بسيار با دقت صورت گيرد و براي اطمينان از صحت كار وضعيت بيماران بايد مرتبا ارزيابي شود.


برپايه بررسي‌ها، بيماراني كه تحت جراحي پيوند الكترود برنامه گرفته بودند، مي توانستند روزانه پنج ساعت بيشتر حركت داشته باشند.


يكي از بيماران كه تحت جراحي برنامه گرفته بود، دوباره مزيت كاشت الكترود مي‌گايشاند: دارو براي چهار تا پنج سال كارايي خوبي دارد، اما پس از اون لرزش دستها شديدتر مي‌شود.


به نقل ايسنا، محققان مي‌گايشانند: تعداد كمي از افرادي كه جراحي مي‌شوند، حالشان وخيم تر مي‌شود.

هزينه جراحي براي كاشت الكترود 60 هزار دلار هست در حالي كه هزينه تهيه دارو براي اين بيماري در سال پنج هزار دلار مي‌شود.


پس از جراحي نياز به مصرف دارو تا 23 % كاهش مي‌يابد.


يك چهارم از افراد تحت پژوهش بالاي 70 سال داشتند.


در حال حاضر براي بيماري پاركينسون، درمان خاصي وجود ندارد و طبق آمار، بيش از يك ميليون آمريكايي به اين بيماري مبتلا هستند.

علت لرزش شديد و انعطاف پذيري شديد دستها و پاها توقف توليد دوپامين در مغز هست.

اين ماده شيميايي براي حركت بدن مورد نياز هست.


دكتر جباري مي‌گايشاند: در تحقيق جديد بيماران جراحي شده مسن‌تر توانستند حركت‌هاي خود را بهتر كنترل كنند، اما جوانترها بيشتر از اين روش بهره مي‌برند.


3:

تشخيص بيماري پاركينسون با هستفاده از نور
پرشكان مي گايشانند با تكنيك جديد مي توان بيماري پاركينسون را در مراحل اوليه تشخيص داد


پژوهشگران بريتانيايي مي گايشانند نوري كه قدرت اون به اندازه يك لامپ يك ميليون واتي هست، مي تواند به تشخيص بيماري پاركينسون در مراحل اوليه اين بيماري كمك كند.

تيم پژوهشگران بريتانيايي دانشگاه كيل، كه در كنفرانس انجمن آمريكايي براي پيشبرد علوم شركت كرده بودند، اظهار مي دارند كه يك سوپر ميكروسكوپ، مي تواند تغييراتي را كه در سلول هاي مغز پيش مي آيد قبل از اينكه بيماري پاركينسون اين سلول ها را از بين ببرد، رديابي كند.

دكتر جواون كالينگوود، از دانشگاه كيل به شركت كنندگان در كنفرانس فرمود اين تكنيك هنوز در مراحل اوليه هست ولي نهايتا با هستفاده از اون مي توان بيمار را زودتر معالجه كرد.


تشخيص پاركينسون در مراحل اوليه بيماري

دكتر كالينگوود فرمود پژوهشگران دانشگاه كيل در پروژه خود از يك شتاب دهنده سينكروتون كه در هارتول در ناحيه آكسفوردشاير بريتانيا راه اندازي شده، هستفاده كرده بودند.

دستگاهي كه از اون هستفاده مي شود دايره شكل و به اندازه وسعت 5 زمين بازي فوتبال هست.

اين دستگاه به ذره ها با سرعتي كه اندكي كمتر از سرعت نور هست حمله كرده و اونها را يك جا گرد آورده و به صورت پرتو يا نوري كه قطرش كمتر از يك سلول واحد هست، در مي آورد.

با اين تكنيك پژوهشگران مي توانند ميزان آهن را در هر يك از سلول هاي مغز كه در اثر پاركينسون آسيب ديده اند شناسايي كنند.دكتر كالينگوود مي گايشاند با هستفاده از اين روش اونها توانسته اند نسوج انسان را با چنان دقتي بررسي كنند كه در نتيجه اون تعيين ميزان آهن در داخل و اطراف هر سلول واحد امكان پذير شده هست.

ايشان ابراز اميدواري كرد كه اين يافته ها بتواند به پزشكان در تشخيص علايم اوليه بيماري پاركينسون با هستفاده از MRI كمك كند.

دكتر كالينگوود مي گايشاند: "تشخيص بيماري درمراحل اوليه مهم هست زيرا مي دانيم هنگامي كه عوارض شناخته شده بيماري ظاهر مي شود، وقتي هست كه تغييرات شيميايي باعث مرگ عصب هاي حركتي آسيب پذير شده هست."

4:


5:


بيماري پاركينسون براي اولينبار توسط دانشمندي انگليسي به نام دكتر جيمز پاركينسون در سال 1817 ميلادي توصيف شد و از اين‌رو نام او را بر اين بيماري نهادند.

سپس بيماري آلزايمر، پاركينسون معمولاً بيماري مخرب اعصاب به حساب مي‌آيد.

پاركينسون يك بيماري مزمن و هميشه در حال پيشرفت هست.

به‌طوري كه از هر 100 نفر بالاي 60 سال يك نفر به اين بيماري مبتلا مي‌شود.

البته افراد جوانتر هم به اين بيماري مبتلا مي‌شوند و تخمين‌ها نشان مي‌دهند كه افراد جوان مبتلا به پاركينسون 5 تا 10 % كل اين بيماران را تشكيل مي‌دهند.

برپايه آمارهاي موجود هم، بيش از 30 هزار بيمار مبتلا به پاركينسون در كشور وجود دارد.

امروز ( 12 آوريل) روز جهاني پاركينسون هست و ما با دكتر غلامعلي شهيدي، متخصص داخلي مغز و اعصاب در بيمارستان رسول اكرم(ص) در مورد اين بيماري فرمود‌وگو كرده‌ايم.
  • آقاي دكتر، اصلا پاركينسون چه نوع بيماري‌ هست؟
پاركينسون بيماري هست كه با لرزش، سفتي عضلاني و كندي حركت مشخص مي‌شود كه اين علائم در مراحل پيشرفته بيماري بيشتر خودشان را نشان مي‌دهند.

لرزش هم در بيماران ‌گاهي خيلي شديد و ناتوان‌كننده هست.


  • اين بيماري فقط مخصوص افراد مسن هست؟
متأسفانه پاركينسون به‌عنوان بيماري افراد مسن شناخته شده در حالي كه نسبت جمعيت و افزايش جمعيت جوان باعث شده اين بيماري در بين جوانان نيز شيوع بالايي داشته باشد.

آمارها نشان مي‌دهند كه 25 % اين بيماران در سن 50 سال و كمتر از 15 %شان زير 40سال هستند.


  • چه علائم ديگري ممكن هست نشان‌دهنده وجود پاركينسون باشد؟
بيمار معمولاً يك سري از علائم ديگر را دارد كه اين علائم تشخيص بيماري را مشكل‌تر مي‌كنند.

بيمار ممكن هست با درد دست، شانه، اندام فوقاني و...

مراجعه كند و حتي ممكن هست بارها با اين دردها به ارتوپد مراجعه كرده باشد، ولي در معاينه مغز و اعصاب مشخص مي‌شود كه اين بيمار كندي و فقر حركتي دارد و ماه‌ها پس از اينكه داروهاي مسكن را به‌صورت متفرقه مصرف كرده، تشخيص پاركينسون در او مسجل مي‌شود.

علاوه بر اين علائم افسردگي نيز در 30 تا 40 % اين بيماران ديده مي‌شود.
  • پاركينسوني‌ها از نظر بهداشت غذايي چه مشكلاتي دارند؟
از نظر بهداشت غذايي كندي هضم و يبوست يكي از عوارض اين بيماري هست، بنابراين توصيه مي‌شود از غذاهايي كه حجم زياد، سبزيجات و فيبر زياد دارند هستفاده كنند و از مصرف غذاهاي كم حجم بپرهيزند.
  • علت خاصي براي اين بيماري شناخته شده هست؟
بعضي از انواع پاركينسون ژنتيك هست.

البته پاركينسون ژنتيك كه با يك ژن منتقل مي‌شود بسيار نادر هست.

اكثريت اين بيماران توارثي نيستند، ولي اين به اون معنا نيست كه زمينه خانوادگي در ابتلا به اون نقشي نداشته باشد.
  • دارو چقدر مي‌تواند در درمان پاركينسون مؤثر باشد؟
نقش دارو در كنترل بيماري بسيار مؤثر هست، اما بايد بگايشانم هنوز درمان پيشگيري كننده‌اي براي پاركينسون شناخته نشده هست و تا وقتي كه بيمار واقعاً علامت عمده‌اي ندارد نبايد از داروهاي اصلي هستفاده شود.

درصورتي كه علائم بيمار به حدي رسيد كه در فعاليت‌ها و كارهاي روزمره برايش ايجاد مشكل كرد از آگونيست‌هاي گيرنده دوپامين مثل لوودوپا بايد هستفاده كرد.

چون پاركينسون به‌علت فقر دوپامين ايجاد مي‌شود.


6:

پاركينسون؛ زلزله‌اي در بدن
علائم و شرایط خطربيماري پاركينسون، جزو گروهي از بيماري‌هاي عصبي هست كه در اصطلاح، اختلالات سيستم حركتي ناميده مي‌شوند.سابقه اين بيماري به 5000 سال پيش از ميلاد مسيح برمي‌گردد.اين بيماري اولين بار در سال 1817 توسط "جيمز پاركينسون" به نام "فلج لرزشي" خوانده شد.

از اونجا كه جيمز تلاش‌هايي در زمينه شناخت علايم اوليه اين بيماري انجام داد، اين بيماري به نام ايشان خوانده شد.در يك مغز طبيعي، بعضي از سلول‌هاي عصبي، ماده اي شيميايي به نام "دوپامين" توليد مي‌كنند كه يك انتقال دهنده پيام عصبي در مغز هست و موجب حركات نرم و مناسب ماهيچه‌ها مي‌شود.

در بيماران مبتلا به پاركينسون بيش از 80 % سلول‌هاي توليدكننده دوپامين از بين مي روند يا دچار اشكال مي شوند.

همين مساله موجب مي‌شود فرد در كنترل حركات ماهيچه‌اي خود با مشكل روبرو شود.علائم اوليه بيماري مي‌تواند خفيف باشد و گاهي اوقات بيماران به اون اهميت نمي‌دهند، يا اون را جزو كهولت سن مي‌دانند، اما به مرور وقت علائم بيماري تشديد مي‌شود.
شرایط خطر

افزايش سن: هر چند تعداد اندكي از موارد اين بيماري در جوانان ديده شده هست، اما عمده بيماري به اواسط و اواخر زندگي مربوط مي‌شود و اين خطر با افزايش سن بيشتر مي‌شود.

جنس: احتمال ابتلاي مردان به پاركينسون بيشتر از زنان هست.

علل احتمالي اون مي‌تواند مواجهه بيشتر مردان با شرایط خطري چون توكسين‌ها (سموم) و ضربه مغزي باشد.

يك تئوري ديگر اين هست كه هستروژن (هورمون زنانه) مي‌تواند اثر حفاظتي رايشان عصب داشته باشد.

سابقه خانوادگي: در صورت ابتلاي خايشانشاوندان نزديك به پاركينسون، احتمال ابتلاي فرد بيشتر مي‌شود.

علائم اوليه بيماري مي‌تواند خفيف باشد و گاهي اوقات بيماران به اون اهميت نمي‌دهند، يا اون را جزو كهولت سن مي‌دانند، اما به مرور وقت علائم بيماري تشديد مي‌شود.

كاهش سطح هستروژن: زنان يائسه اي كه از هورمون هستفاده نمي‌كنند و اونهايي كه رحم خود را با عمل برداشته اند، در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به پاركينسون برنامه دارند.

شغل كشاورزي: تماس با مواد سمي محيطي مانند آفت‌كش‌ها و علف هرزكش‌ها شما را در معرض خطر بالاتري برنامه مي‌دهد.

بعضي از اين مواد سمي، توليد دوپامين را مهار مي‌كنند.

شرایط ژنتيكي: تحقيقات نشان داده هست كه ژن آلفا سينوكلئين ممكن هست در ايجاد بيماري موثر باشد و افرادي كه اين ژن در اونها فعال‌تر هست، 5/1 برابر در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به پاركينسون برنامه مي‌گيرند.ضربه به سر: مطالعات جديد نشان داده‌اند بين آسيب به سر، گردن يا مهره‌هاي گردني و ابتلا به بيماري پاركينسون ارتباط وجود دارد.

مطالعه‌اي كه در سال 2007 رايشان 60 بيمار مبتلا به پاركينسون انجام شد، مشخص كرد همه اونها به نوعي سابقه ضربه به سر يا گردن را دارند.


علائم و نشانه‌ها

پاركينسون، سيستم عصبي مركزي را درگير مي‌كند و باعث كاهش توانايي مغز در هماهنگي حركات مي‌شود.

مغز، تمام تلاش خود را براي فرستادن پيام عصبي انجام مي دهد، اما در واقع ترجمه اين پيام دچار اشكال هست.

اين اختلال موجب بروز علائمي مي‌شود كه در قسمت زير آمده اند:

لرزش: زودرس‌ترين علامت قابل تشخيص هست.

معمولا از يك محل مانند انگشت يا دست شروع مي‌شود.

به مروز وقت پيشرفت مي‌كند و كل بازو را مبتلا مي‌كند.لرزش‌ها معمولا هنگامي كه اندام در وضعيت هستراحت يا بدون تكيه‌گاه هست رخ مي‌دهد.لرزش ممكن هست در لب‌ها، پاها يا زبان نيز ديده شود.كندي حركت: حركت فرد بسيار آهسته مي‌شود و به مرور وقت ماهيچه‌ها به طور تصادفي دچار افت حركت مي‌شوند.سفتي ماهيچه: معمولا در پاها يا گردن آغاز مي‌شود.

اين ماهيچه‌ها بسيار خشك مي شوند.در صورت گرفتاري ماهيچه ‌هاي صورت، چهره فرد به صورت ماسك درمي‌آيد.مشكلات گوارشي: هضم غذا كند مي‌شود، بنابراين شخص با كاهش انرژي و يبوست مواجه مي‌شود.افسردگي: پاركينسون موجب تغييرات شيميايي در مغز مي‌شود كه ممكن هست به افسردگي بيانجامد.

فشار خون پايين: كه خود موجب سبكي سر و غش مي شود.حساسيت به دما: احساس دما دچار تغيير مي‌شود كه به صورت گرگرفتگي و تعريق بيش از حد بروز مي‌كند.

ناراحتي پاها: بعضي از بيماران از احساس سوزش در پاها و گرفتگي عضله شكايت مي‌كنند.اختلال تعادل: كه پيشرونده هست و فرد را در معرض زمين‌خوردگي برنامه مي‌دهد.


بيماري كه تشخيص اون دشوار هست
يك آزمايش مشخص به تنهايي براي تشخيص پاركينسون وجود ندارد.

تشخيص پاركينسون در مراحل اوليه بسيار دشوار هست.

بعضي از علائم بيماري با فرآيند طبيعي كهولت سن اشتباه گرفته مي‌شوند، مانند علائمي چون لرزش دست ها، اختلال در نوشتن و تغيير در قدم برداشتن.


يكي از روش‌هاي تشخيصي، آزمون ژنتيك هست.

آزمون ژنتيكي، امكان مشاوره ژنتيك را براي والدين فراهم مي‌كند و اونها مي‌توانند متوجه شوند كه آيا حامل ژن جهش يافته هستند يا نه و چقدر احتمال دارد كه اون را به فرزند خود انتقال دهند.


روش‌هاي تصايشانربرداري مغزي مانند SPECT و PET مي‌توانند ما را در تشخيص اين بيماري ياري دهند.


افراد مبتلا به پاركينسون دچار اختلال در سيستم بايشانايي مي‌شوند، بنابراين در بعضي موارد مي‌توان با تست بايشانايي پاركينسون را تشخيص داد.


سيستم اتونوم در بدن مامور تنظيم فعاليت‌هايي چون فعاليت قلب، تنفس و گوارش هست.

علاوه بر اون در ترشح بزاق، گشاد شدن امتك‌ها، ترشح ادرار و ...

نيز موثر هست.

آزمون سيستم اتونوم معمولا شامل ارزيابي تنفس، ضربان قلب، رفلكس‌ها و جواب به تغييرات دما مي‌شود.

نتايج غيرطبيعي در اين آزمون مي‌تواند ما را به سمت پاركينسون هدايت كند.
زندگي با پاركينسون
انكار بيماري، عصبانيت و دوري از فعاليت‌هاي اجتماعي ممكن هست در مبتلايان به پاركينسون ديده شود.

غيرطبيعي نيست كه اين افراد از مراجعه به پزشك امتناع كنند، يا داروهايشان را مصرف نكنند.
تبديل شدن از يك فرد طبيعي و مستقل به يك بيمار با بيماري پيشرونده و مزمن براي بيماران قابل قبول نيست و به همين دليل بسياري از افراد، بيماري خود را انكار مي‌كنند.


مساله وقتي وخيم‌تر مي‌شود كه بيمار متوجه شود بيماري ايشان به طور كامل درمان نمي‌گردد و از علائم بيماري خلاص نمي‌شود.

در اين حالت بهترين راه، كنار آمدن با بيماري هست.


بهتر هست اين افراد شغل‌هايي را انتخاب كنند كه بيشتر كار را بتوان در منزل انجام داد، يا از شغل‌هاي پاره‌وقت هستفاده كنند.
همينطور اين افراد بايد به طور مداوم توسط پزشك ايشانزيت شوند.

عضايشانت در گروه‌‌هاي حامي بيماران مبتلا به پاركينسون از نظر روحي و رواني كمك شاياني به اين افراد مي‌نمايد.
راه‌هايي براي بهبود علا‌ئم بيماري
هر چند بيماري پاركينسون درمان ندارد، اما مصرف بعضي از داروها يا بعضي روش‌هاي جراحي، وضعيت زندگي شخص را بهبود مي‌بخشد.


لوودوپا شاخص‌ترين دارايشاني هست كه مورد هستفاده برنامه مي‌‌گيرد.

اين دارو در مغز به دوپامين تبديل مي‌شود.


سگلين، يك مهاركننده اونزيم مونوآمين اكسيداز B هست.

مهار اين اونزيم موجب جلوگيري از شكسته شدن دوپامين شده و نيمه عمر اون را در مغز افزايش مي‌دهد.
داروهاي اونتي كولينرژيك نيز موجب كاهش علائمي چون لرزش و آبريزش از دهان مي‌شوند.
در مواردي كه بيماري بسيار شديد باشد، يا اين كه عوارض داروها براي فرد غيرقابل تحمل باشد، از درمان‌هاي جراحي هستفاده مي‌شود.


در پاليدوتومي قسمتي از مغز كه شامل سلو‌ل‌هاي كنترل‌كننده حركات هستند تخريب مي‌شود و موجب كاهش 70 تا 90 %ي در حركات غيرارادي فرد مي‌شود.


تحريك عميق مغز‌ (DBS) روشي هست كه در اون يك الكترود فلزي كوچك در مغز كار گذاشته مي‌شود.

اين الكترود به يك ژنراتور كوچك كه زير پوست سينه ي فرد برنامه مي‌گيرد متصل هست و از طريق ژنراتور، پالس‌هايي به مغز فرد فرستاده مي‌شود.

اين روش در كنترل عوارض دارو بسيار موثر هست.
هر كدام از اين داروها و روش‌هاي جراحي، عوارض جانبي خاص خود را دارند و بايد روشي انتخاب شود كه بهترين فايده را براي بيمار داشته باشد.
دكتر امير شيرواني

7:


8:

ورزش و پاركینسون

پاركینسون یك بیماری عصبی هست كه در اون حركات بدن تحت تاثیر برنامه می‌گیرد و فرد دچار اشكالاتی در راه رفتن، صحبت كردن، بلع و تعادل می‌شود.

ورزش می‌تواند به تحرك این بیماران كمك كند.


برخی از پزشكان فیزیوتراپی، تمریناتی برای تقویت عضلات و ایجاد تون مناسب در عضلات تجویز می‌كنند.

این عمل موجب می‌شود تا عضلاتی كه كمتر هستفاده می‌شوند و دچار خشكی و سفتی شده اند تا حدودی قابلیت حركت كافی را به دست آورند.
البته ورزش سیر پیشرونده‌ی بیماری را متوقف نمی‌كند اما باعث افزایش نیروی بدنی می‌شود و ناتوانی فرد را كمتر می‌كند.

همچنین ورزش موجب افزایش تعادل فرد می‌شود و به فرد كمك می‌كند تا بر مشكل عدم تعادل خود غلبه كنند و بهتر راه برود.

به علاوه می‌توان با ورزش عضلات خاصی را تقویت كرد تا فرد بتواند بهتر صحبت كند و بلع را اجرا کند.

و نیز ورزش احساس روانی خوبی ایجاد می‌كند و از نظر روانی برای فرد مفید هست.

چه ورزشی مناسب هست؟

هر نوع ورزشی كه انجام می‌دهید باید مطمئن باشید كه تحرك كافی را برای عضلات ایجاد كند، قلب شما سریعتر خون را پمپ كند و بتوانید اون را هر روز اجرا کنید.
پیاده روی، جاگینگ (پیاده روی سریع)، نرمشهای كششی، شنا و سایر فعالیتهای بدنی راه فوق العاده‌ای برای غلبه كردن بر لرزش اندامها و خشكی عضلات هست و ممكن هست روند تغییراتی كه در بیماری پاركینسون روی می‌دهند را آهسته كند.
اگر ورزش مناسبی را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود بگنجانید و اون را ادامه دهید، احساس بهتری خواهید داشت، وزن خود را در شرایط مناسبی حفظ می‌كنید و شبها بهتر می‌خوابید.
قبل از شروع برنامه‌ی ورزشی با پزشك خود مشورت كنید و هنگامی‌كه احساس خستگی می‌كنید ورزش نكنید.
برخی از ورزشهایی كه توصیه می‌شوند شامل این موارد هستند:

* پیاده روی روزانه

* یوگا

* نرمشهای كششی ملایم

* چی یی

یوگا به این دلیل كه حركات آهسته‌ای دارد برای بیماران پاركینسونی ایده‌آل هست.

چی‌یی یك ورزش چینی برای تنفس عمیق هست كه میزان اكسیژن خون را افزایش می‌دهد و از افسردگی فرد می‌كاهد.

برای انجام این ورزش روی یك صندلی بنشینید و به پشتی صندلی تكیه كنید.

كف پاها باید روی زمین برنامه داشته‌باشند.

هر دو بازو را به طرف سقف ببرید، از طریق بینی دم عمیق اجرا کنید.

نفس خود را حبس كنید، دستها را مشت كنید و عضلات بازو را منقبض كرده و به اونها فشار بیاورید.

سپس به آرامی‌ از طریق بینی بازدم را اجرا کنید و طی 6 ثانیه بازوها كه هنوز سفت و منقبض هستند را تا روی قلب پائین بیاورید به طوری كه بازوها روی سینه روی هم برنامه بگیرند.

چانه‌ی خود را پائین بیاورید.

با 4 نفس كوتاه ریه ها را كاملاً پر كنید تا احساس كنید كه قفسه‌ی سینه كاملاً منبسط شده‌است.

چند ثانیه استقامت كنید و سپس به آرامی ‌بازدم را اجرا کنید.

این تمرین را چند بار در روز اجرا کنید و بر روی ریتم و عمق هر تنفس تمركز كنید.

اگر لرزش و رعشه در بازوها یا سر مانع انجام این حركات می‌شوند بر روی تنفس تمركز كنید.
سعی كنید به تعداد 5- 4 تنفس در دقیقه برسید.

انجام این تمرین را به 5 دقیقه در طول روز محدود كنید.


9:

پزشکان فرانسوی از ارتباط بین پارکینسون و آفت کش ها اظهار داشتند
خبرگزاری فارس: پزشکان فرانسوی فرمودند که بین بیماری پارکینسون و هستفاده کشاورزان از آفت کش ها ارتباط وجود دارد.


به نقل خبرنگار اجتماعی فارس به نقل از خبرگزاری خاورمیانه، ایو کاسیه پزشک متخصص بیمارهای شغلی فرانسه بیماری پارکینسون را در ردیف بیماریهای شغلی بویژه برای کشاورزان برنامه داده زیرا ارتباط بین این بیماری و آفت کش های مورد هستفاده کشاورزان ثابت شده هست.
کاسیه فرمود: آفت کش لاسو که از سال 2007 میلادی از بازارهای فرانسه جمع آوری شده هست به همراه بنزن که مسبب سرطان هست از جمله این آفت کش ها به شمار می رود.
نقل های پزشکی حاکی هست که آثار و عوارض این آفت کش ها سپس 10 الی 20 سال از هستفاده اون خودش را نشان می دهد.
استفاده از حشره کش ها همچنین به جنین انسان آسیب می رساند به گونه ای که این ترکیبات حاوی موادی هستند که سیستم عصبی حشرات را مورد حمله برنامه می دهند و باعث مرگ اونها می شوند.

در سه ماهه اول حاملگی سیستم عصبی در جنین بسرعت در حال رشد هست و باید در این دوران از هستفاده هر گونه حشره کش و ضد آفت جلوگیری شود و در ماههای دیگر هم زنان باردار تا حد ممکن نباید با این ترکیبات تماس داشته باشند.

قرص‌ های حشره ‌کش همان‌ طور که روی اعصاب حشرات اثر می ‌گذارند، می ‌توانند به مرور وقت روی اعصاب پاراسمپاتیک انسان هم تاثیر بگذارند.
پودرهای حشره ‌کش یا بخارهایی که از قرص ‌های حشره‌ کش ساطع می‌ شوند، می‌ توانند به ریه افراد راه یابند و با اثر گذاشتن روی سیستم عصبی و ایجاد اختلال در کارکرد اون، باعث خس‌ خس سینه و تنگی نفس شوند.
حتی افراد سالمی که زیاد در معرض این‌ گونه مواد برنامه دارند، ممکن هست گرفتار سرفه‌ های شدید یا حمله آسم شوند و به همین خاطر هم هست که بیشتر کشاورزان و افرادی که در کارخانه و تولید مواد حشره‌ کش کار می ‌نمايند، از ناراحتی ‌های ریوی و آلرژی ‌های شدید رنج می‌ برند.
ماده موثر و آلرژی‌ زایی که در قرص یا اسپری‌ های حشره‌ کش وجود دارد، می ‌تواند سبب تورم، قرمزی، خارش، درد یا تاول پوستی شود.
انتهای پیام/


65 out of 100 based on 20 user ratings 1195 reviews

@