چرا خطابات قرآن مردانه است؟
پاسخ :
این مسئله ای هست كه بسیاری از متفكرین اسلامی بدان پرداخته اند، و در جواب به اون چند نظریه مختلف وجود دارد.

لطفا وظیفه شرعی ما را در قبال حق كپی رایت كه در ایران اصلا رعایت نمی شود
به نظر می رسد دو نظریه در این میان بیش از بقیه مورد توجه و قابل اعتماد هست.


خدمت شما سوال: تكبر چگونه بوجود می آید و چگونه میتوان آن را از خود دور
ما این دو نظریه را با اندك تفاوتهایی كه به نظر می رسد در تكمیل اون مفید باشد عرضه می كنیم.


اگر كسی نذری داشته باشد و بخواهد مبلغ آن
اونچه بیش از همه ذكر اون مهم می باشد اون هست كه ما این دو نظریه را، بر خلاف ارائه دهندگان اون مكمل یكدیگر می دانیم، و نه جایگزین و رقیب.

از حوری شده است آیا ابن امر اختصاص به مردان دارد؟اگر اینطور است پس پاداش
قبل از طرح این دو نظریه دو مطلب مقدماتی شایسته توجه هست:

این روزها
مقدمه اول: درست هست كه خداوند، تنها در موارد اندكی زنان را مورد خطاب برنامه داده، و در اكثر موارد، یا عموم امت و یا مؤمنین مخاطب كلامند و یا خصوص مردان مورد خطاب الهی واقع شده اند، ولی در همان موارد اندك خطاب به زنان، كیفیت خطاب و پیام اون به گونه ای هست كه جایگاه زنان را در پیشگاه الهی، در مقامی ارزشمند و قابل تحسین نشان می دهد.

هستم كه در روایت آمده سبب لرزش ارش خدا میشود امكان ازدواج ندارم . روایت
مثلا پرداختن به زنانی مثل حضرت مریم و یا آسیه ـ همسر فرعون ـ و یا بلقیس ـ ملكه سبأ ـ اونچنان با نگاه تكریم و احترام همراه هست كه به خوبی شاهد بر اون هست كه زن در دیدگاه الهی، نه تنها موجودی پست و حقیر نیست، بلكه گاه به عنوان الگو و سرمشق برای مردان مطرح می باشد.

یا برده داری درفقه شیعه حرام نیست. لطفا به قید هنوز توجه كنید ممنون اكبرزاده
آیه شریفه می فرماید:

شده از یك دوست غیر هم جنس نماز
«ضرب الله مثلا للذین آمنوا إمرئة فرعون ...

و مریم إبنة عمران ...»(تحریم/11-12)
چه افتخاری از این بالاتر كه در هیچ جای قراون ـ به جز در مورد پیامبر اكرم(ص) كه الگوی همه اند ـ خداوند مردی را این گونه الگوی زنان برنامه نداده هست.
همچنین در آیات متعددی صریحا اونها را همسان مردان معرفی می كند تا احیانا هر توهم خلافی را منتفی نماید: «فاستجاب لهم ربهم أنی لا أضیع عمل عامل منكم من ذكر أو أنثی» (آل عمران/195)
این آیه نشان می دهد خواسته ها وتمایلات زنان نیز همچون مردان مورد توجه وعنایت خداوند هست.

پس اگر كسی ادعا كند كه خطاب مردانه بودن فرمودمان قراون به خاطر بی ارزشی و یا كم ارزش بودن زن می باشد، ادعایی اشتباه و باطل هست.
مقدمه دوم:
طبیعی هست كه مقصود سؤال از مردانه بودن فرمودمان قراون، مواردی هست كه سخن در باره امری هست كه اختصاص به مردان ندارد، ولی تعبیری كه در باره اون به كار رفته مردانه هست، یعنی مخاطب كلام مردان هستند؛ والا در مواردی كه وظیفه ای خاص مردان هست وخطاب هم مردانه آمده، مشكلی نیست.


همچنین در مواردی كه حكم خطاب به همه انسانها شده، ولی احیانا ضمیر اون مذكر آمده اشكالی وجود ندارد، چرا كه در زبان عربی علائم تذكیر به خودی خود معنای عام را می رساند، و تنها هنگامی كه در مقابل علائم تأنیث واقع شود دلالت بر خصوص مذكر می كند.


كما این كه اسم ظاهر (غیر ضمیر) هم در موارد عام به شكل مذكر اون می آید.

به عبارت دیگر، عرب در مقام تعبیر از، و یا خطاب به، جمع مختلط زن و مرد از باب تغلیب تعبیر مذكر می آورد.

این موارد نمی توان تحت سؤال بالا آورد كه چرا خطابات قراون مردانه هست.


و از قضا، در بیشتر موارد، قراون خطاب خود را متوجه عموم امت كرده و از تعبیر "یا ایها الذین امنوا" و "یا ایها الناس" و مثل اون هستفاده كرده هست.

همچنانكه در بعضی موارد، صریحا، زنان و مردان فرموده هست.

مثل آیه:
«و من یعمل من الصالحات من ذكر أو أنثی و هو مؤمن فأولئك یدخلون الجنة ولایظلمون نقیرا»(نساء/124)
حاصل این دو مقدمه اون كه بررسی سؤال بحثی كلامی یا اخلاقی نیست، یعنی شكی نیست كه ارزش ها و كمالات معنوی هم برای زنان هست وهم مردان، و زن و مرد از این جهت با هم فرقی ندارند، كما این كه احكام و مقررات اختصاص به مردان ندارد؛ ولی سوال این هست كه اكنون كه زن ومرد از حیث عمل و كمالات و ارزش ها مساوی هستند، پس چرا در خطاب الهی مردان بیشتر مورد خطاب می باشند؟
این كه حقیقتا، چه نوع بحثی می تواند پاسخگوی این سؤال باشد بسته به جوابهای مختلف می تواند متفاوت باشد.
پس از این مقدمات، به بیان دو نظریه ای كه وعده دادیم می پردازیم.
نظریه اول: این نظریه می گوید : اونچه كه مورد خطاب برنامه می گیرد روح انسانی هست نه جسم اون تا اینكه فرق گذاشته شود بین زن و مرد بودن، بلكه این جسم در حد یك وسیله و لوازم هست برای روح.

لذا طرف صحبت خداوند روح انسان هست و روح در همه انسانها مساوی هست و جنس مذكر و مونث ندارد.


خداوند متعال می فرماید :« من عمل صالحاًَ من ذكر أوأنثی وهو مومن فلنحیینه حیاة طیبة» (نحل/97) یعنی برای رسیدن به كمال و حیات طیب فقط دو چیز نقش دارند، یكی حسن فعلی (عمل صالح) و دیگری حسن فاعلی (مؤمن بودن روح) خواه بدن مذكر باشد یا مونث.

حال كه روح مذكر و مؤنث ندارد، چگونه از اون تعبیر شود؟
عرب همانطور كه گذشت، لااقل در زبان محاوره ـ و نه كتابی و رسمی، در این گونه موارد جانب مذكر را در تعبیر غلبه می دهد و لسان قراون لسان فرهنگ محاوره ای هست، نه فرهنگ كتابی و رسمی.


به عبارت دیگر، این گونه خطاب اگر چه ممكن هست در فرهنگ كتابی معنای مذكر بدهد، ولی در فرهنگ محاوره ای هم شامل مردان می شود هم زنان.

پس نباید از نحوه تعبیری كه در فرهنگ محاوره ای و ادب قراون رایج هست چنین برداشت كرد كه قراون فرهنگ مذكرگرایی دارد.
اما این كه چرا عرب جانب مذكر را غلبه می دهد امری مربوط به فرهنگ وقت نزول آیات هست، فرهنگی كه در زبان عربی اثر گذاشته هست.

و قراون برای تغییر زبان عربی نیامده تا انتظار داشته باشیم با خصوصیات زبانی اون به ستیز برخیزد.
این نظریه بر پايه نكته ای مربوط به تاریخ زبان عربی، و به عبارتی با بحثی زبان شناختی، به تبیین مسئله پرداخته هست.
نظریه دوم: این نظریه احتمالی هست قابل تأمل كه در تفسیر و تبیین بسیاری از آیات ـ از جمله آیاتی كه در اون خصوص مردان مورد خطاب واقع شده اند ـ می تواند مفید ـ و شاید لازم ـ باشد.
بیان این احتمال، خود مستلزم تبیین دو مقدمه هست:
1) مردان در وقت نزول خطابات قراون حضور فعالتری در صحنه های اجتماعی ـ به نسبت زنان ـ داشته اند، و به طور خاص در صحنه های شأن نزول وحی بیشتر حاضر بوده اند.
2) خطابات قراون كاملا ناظر به شرائط خاص وقت نزول ـ و نه منخلع و جدا از اون ـ هست.

وقتی فعالان ساحتهای زندگی اجتماعی، و یا حتی حاضران در جلسه ای كه وحی الهی ناظر به شأن اونان نازل می شود، مردانند، آیه نیز مخاطب را مردان می گیرد.

و این قراون شناس هست كه می بایست از این خطاب خاص مراد خداوند را بیابد، و احیانا به زنان و مردان غیر حاضر در جلسه نزول نیز تعمیم دهد.
توضیح مطلب اون كه همچنان كه در قراون بسیاری از مثال ها و ضرب المثل ها هست كه ناظر به شرائط خاص وقت نزول می باشد، و می بایست با كمك قرائن حدود و ثغور مراد و منظور خداوند را از اون دریافت، و در دیگر مصادیق جاری ساخت، در مخاطب شناسی هم نمی بایست اون را لزوما در منطوق آیه ـ اون هم به طور صریح ـ جستجو كرد، بلكه می بایست با توجه به قرائن كلامی و حالی منویات حضرت حق را دریافت.
این نظریه در حقیقت می گوید كه مخاطب قراون، بر خلاف نظریه قبل، اولا و بالذات و در ابتدا متوجه مردان هست، اگر چه، به مانند بسیاری از مثالهای قراونی، مضامین اون اختصاص به منطوق كلام ـ و در اینجا مردان ـ ندارد.


بر پايه این نظریه، به هیچ عنوان، مردانه بودن خطابات قراون حاكی از بی توجهی قراون به زنان ـ و یا تأییدی بر مردسالاری و نگاه درجه دو به زنان ـ نیست.


به نظر نگارنده ـ فارغ از مسئله مردانه بودن خطابات قراون ـ آیات بسیاری از قراون هست كه در اون، جز بر همین پايه كه آیه ناظر به شرائط خاص نزول بوده، قابل تفسیر نیستند.

ولی این نه بدان معناست كه از این آیات نمی توان مطلبی كلی برای هدایت همیشگی انسانها جست، بلكه منظور ما اون هست كه نحوه برداشت را می بایست بر مبنای مزبور برنامه داد.
(برای مطالعه بیشتر در این موضوع می توانید به كتاب «زن درآینه جلال وجمال » از آیت الله جوادی آملی، «الاتقان فی علوم القراون» از ملا جلال الدین سیوطی، «نگرش تطبیقی زن در آینه قراون» از الهه وكیلی، «یك بررسی زبان شناختی» از جرج یول و فصلنامه پژوهش های قراونی شماره 25-26 مراجعه فرمایید.)

53 out of 100 based on 18 user ratings 43 reviews

@