در شركت ماتريكس كه از توليدكنندگان نيمه‌‏رساناها است و در سانتا كلاراي آمريكا قرارداد,يك شعار متداول است و آن اينكه "هر جا قيمت زمين گران است به جاي خريد زمين بيشتر بر تعداد طبقات اضافه كن" ساخت بسياري از تراشه‌‏هاي كامپيوتري با يك قطعه سيليكان شروع مي‌‏شود.

ابتدا يك لايه از ترانزيستورها تعبيه مي‌‏شود كه كار اصلي را انجام مي‌‏دهند و بعد لايه‌‏هايي از سيم اين ترانزيستورها را به هم وصل مي‌‏كند, اين نوع ساخت در طراحي تراشه‌‏هاي ساده موثر است ؛ اما هر چه تعداد ترانزيستورها افزايش يابد, شبكه سيمي رابط پيچيده‌‏تر مي‌‏شود.
يك راه براي ساده كردن سيم‌‏كشي بين ترانزيستورها اين است كه ترانزيستورها را به صورت لايه‌‏هايي بر روي همديگر نصب كنيم.
به عبارت ديگر يك تراشه چند طبقه بسازيم ؛ البته اين كار اگر چه مشكل سيم‌‏كشي بين ترانزيستورها را حل مي‌‏كند, خود سبب ايجاد مشكلات ديگري است ؛ چرا كه ساختن اين تراشه چند طبقه كاري دشوار است, هر چند كه شركت ماتريكس توانسته اين كار را بكند. ماتريكس در ساخت اين نوع تراشه از نحوه ساخت صفحه نمايش‌‏هاي كريستال مايع الهام گرفته است.
تراشه‌‏هاي موجود بر روي يك لايه بلور سيليكان تعبيه مي‌‏شوند. سيليكان ماده‌‏اي است كه به كمك تركيب چند عنصر ديگر با آن مي‌‏توان نوعي نيمه‌‏رساناي الكترونيكي ساخت كه پايه بسياري از تجهيزات الكترونيكي است. اين خاصيت در توليد اشياء كوچك نظير تراشه موثر است ؛ اما به‌‏كارگيري يك قطعه بزرگ سيليكان بلوري در توليد تجهيزاتي نظير نمايشگر كامپيوتر بسيار پرهزينه خواهد بود. به همين خاطر توليدكنندگان نمايشگرها در ساخت اين ابزار از سيليكان پلي كريستال كه ارزان‌‏تر است, استفاده مي‌‏كنند؛ البته اين نوع سيليكان از نظر كيفيت نيز خيلي پايين‌‏تر است.
گفتني است, فعاليت‌‏هاي شركت ماتريكس بر پايه ايده‌‏هاي تام لي استوار است.
به گزارش ايلنا, لي كه يكي از موسسان اين شركت است, مي‌‏گويد: مي‌‏توان از طريق فرايندهاي عادي ساخت كه براي اضافه كردن ترانزيستورها و سيم‌‏هاي رابط به تراشه به كار گرفته مي‌‏شود, اين سيليكان پلي كريستال را نيز بر روي تراشه تعبيه كرد. مي‌‏توان از اين لايه‌‏هاي پلي كريستال به عنوان يك پايه نيمه رسانا براي لايه‌‏هاي بيشتر ترانزيستورها استفاده كرد و ترانزيستورهايي را كه در اين لايه‌‏ها برنامه مي‌‏گيرند هم از بين لايه‌‏ها و هم از درون به هم وصل كرد.
اولين محصول ماتريكس يك تراشه حافظه است, كه طراحي و ساخت آن نسبت به يك تراشه ريز پردازشگر تمام عيار كه دل و روده يك كامپيوتر را تشكيل مي‌‏دهد, به مراتب ساده‌‏تر است.
مزيت اصلي تراشه حافظه ماتريكس هزينه آن است, هزينه يك تراشه حافظه 64 مگابايتي كه حدود 2 ساعت موسيقي را ذخيره مي‌‏كند كمتر از 10 دلار است و اين درست كمتر از يك سوم قيمت كارت‌‏هاي حافظه درخشي مشابه است.
نقطه ضعف اصلي اين تراشه آن است كه برخلاف كارت درخشي نمي‌‏توان آن را براي استفاده مجدد تميز كرد. تراشه‌‏هاي ماتريكس تنها يك‌‏بار مي‌‏توانند داده‌‏ها را ذخيره كنند.
البته در بسياري از زمينه‌‏هاي كاربرد اين ويژگي اهميتي ندارد. بسياري از CD ها و DVD ها نيز براي يك‌‏بار قابل استفاده هستند و يك تراشه در عين حال كه چيزي مشابه ظرفيت ذخيره اين ديسك‌‏هاي نوري را ندارد, از اين مزيت برخوردار است كه براي استفاده از آن نيازي به ديسك درايو نيست.
اولين مشتري شركت ماتريكس كه نام آن اعلام شده, شركت ماتل (MATTLE) است كه از توليدكنندگان عمده بازي‌‏ها و اسباب‌‏بازي‌‏هاي كامپيوتري است.
شركت ماتل براي ذخيره محتواي جويس باكس‌‏هاي جديد خود از تراشه‌‏هاي سه بعدي ماتريكس كمك مي‌‏گيرد. (جويس باكس يك دستگاه پخش صوتي- تصويري شخصي است كه براي كودكان بين 8 تا 12 سال طراحي شده است).
سخنگوي شركت ماتريكس مي‌‏گويد: ماتل تنها اولين شركت از بين شركت‌‏هاي بي‌‏شماري است كه محصولات جديد خود را قبل از عيد كريسمس به بازار عرضه مي‌‏كنند و از تراشه‌‏هاي جديد ماتريكس استفاده مي‌‏كنند.